OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

História klubu

• História kolkárskeho športu v Rimavskej Sobote.

Vyše 60-ročnou súťažnou históriou sa môže pochváliť kolkársky šport v rámci Rimavskej Soboty.

V prvých desaťročiach kolkári súťažili na jednodráhach s drevenou podlahou. Od roku 1966 už na dvojdráhe s asfaltovým povrchom, kde dosahovali aj na celoštátnej úrovni hodnotné výkony. M. Zachar sa v roku 1969 stal majstrom Slovenska.

Pre novšiu éru tohto športu v meste bol podľa jeho slov dôležitý rok 1982, keď bola v rámci vtedajšej budovateľskej „akcie Z“ postavená a skolaudovaná štvordráhová kolkáreň so saduritovým povrchom dráh a automatickými stavačmi. Vzhľad účelovej budovy spolu s technológiou a spoločenskými miestnosťami či šatňami zodpovedali najvyšším kritériám toho obdobia. Mestskí kolkári TJ Lokomotíva a Slovan patrili medzi kvalitné slovenské celky.

Kolkáreň zhruba 30 rokov plnila požadované kritériá pre vrcholový i masový šport, postupne však zastarala morálne i technicky a aj samotnú budovu podstatne poznačil zub času.

V roku 2015 mesto odsúhlasilo obnovu technológie a v rámci generálnej prestavby Mestskej záhrady aj rekonštrukciu budovy a okolia. Odovzdaním zrekonštruovanej a zmodernizovanej kolkárne do užívania v roku 2016 sa začala nová éra kolkárskeho športu v meste.

Rimavskosobotský kolkársky klub má v súčasnosti 41 členov, z toho 22 registrovaných športovcov. V mestskej kolkárni hrajú svoje domáce zápasy aj dve družstvá Jelšavy z Revúckeho okresu, keďže doma nemajú vytvorené požadované podmienky.